NaujienosApie MusKlubasTikslai/ProjektaiStraipsniaiFoto/VideoForumasDIR shopGUEKontaktai
Mūsų draugai:
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis


Mes turime 5 svečius online


Preborealis ir Atlantis Spausdinti

Kai pirmą kartą pamatėme Asvejos ežero kanjonus, kilo galybė diskusijų bei versijų apie jų kilmę bei amžių. Teiravomės ežerotyrininko profesoriaus Kęstučio Kilkaus nuomonės. Jis gi ir pasiūlė sprendimą – paimkite mėginius ir nustatykime amžių.

Taip ir padarėme, - 2013 metų gruodžio mėnesį paėmėme du medienos mėginius iš Asvejos ežero kanjonų prie taip vadinamos “Pabaisos sodybos”. Pirmasis mėginys iš 12,9 m gylio vertikalioje sienelėje kyšančio rasto apie 1 m nutolusio nuo sienelės viršaus, antrasis mėginys iš kito rasto esančio 9,9 m gylyje.

Po kelių mėnesių sulaukiau prof. K. Kilkaus skambučio.

Rezultatai štai kokie:

Pirmojo bandinio amžius yra tarp 8322-8150 metų;

Antrojo tarp 5797-5661 metų.

Pasirodo mūsų bandiniai tiksliai atitinka holoceno (jauniausios poledynmečio epochos) du laikmečius. Pirmasis bandinys - Preborealį (8300-7150 m. pr. m. e.), o antrasis Atlantį (5750-3150 m. pr. m. e.). Paprastai tariant kylanti versija yra tokia:

Asvejos ežero gilumoje esantis kanjonas, tai  kažkada buvusio ežero atabrado kraštas, Preborealio laikmečio metu vanduo buvo žemiausiame lygyje, o Atlančio aukščiausiame, todėl ir skirtumas tarp jų yra apie 3 m. Mūsų paimti bandiniai, tai kažkada ant kranto augę medžiai, nuvirtę ir užnešti morena (dumblu)… Atlikus nesudėtingus skaičiavimus galima spėti, kad per vienerius metus susiformuodavo apie 1 mm storio morenos sluoksnelis.

Asvejos ežero tyrinėjimus tęsime toliau, lygiagrečiai paimsime keletą mėginių iš Baltųjų Lakajų ežero kanjonų, bei nuskendusio miško.

Jų kilmę kol kas gaubia paslaptis…